ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ

Αυτή είναι η ιστοσελίδα του σχολείου μας, από την οποία ενημερώνεστε για όλα τα θέματα που έχουν σχέση με το σχολείο. Δραστηριότητες των μαθητών, αθλητικά δρώμενα, εκπαιδευτικές επισκέψεις, ενημέρωση γονέων.

4 Οκτωβρίου 2017

Επίσκεψη στα Οχυρά Ρούπελ της ΣΤ΄ τάξης

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας που διδασκόμαστε φέτος θα ασχοληθούμε με τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και θα μάθουμε για την ηρωική αντίσταση των προγόνων μας στους Ιταλούς και Γερμανούς. Έτσι αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τα Οχυρά Ρούπελ όπου έγραψαν οι παππούδες μας χρυσές σελίδες στην Ιστορία.

Επίσης στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής, στην πρώτη ενότητα ασχολούμαστε με την Ενέργεια, τις πηγές της και τη χρήση της, γι' αυτό αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τις εγκαταστάσεις της ΔΕΣΦΑ (Δημόσια Επιχείρηση Συντήρησης Φυσικού Αερίου), τον σταθμό Σιδηροκάστρου.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από την εξόρμησή μας αυτή.

ο δάσκαλος

Χομόντοζλης Παύλος

επίσκεψη σε Ρούπελ και ΔΕΣΦΑ

Χθες ,ημέρα Τετάρτη 4 Οκτωβρίου, πήγαμε εκπαιδευτική εκδρομή στα οχυρά του ΡΟΥΠΕΛ και στην ΔΕΣΦΑ .
Ξεκινήσαμε από το σχολείο νωρίς το πρωί για το ΡΟΥΠΕΛ. Φτάνοντας εκεί μας υποδέχτηκαν κάποιοι στρατιώτες και φάγαμε το πρωινό μας. Ύστερα ανεβήκαμε στις κερκίδες, κοντά στο παρατηρητήριο και εκεί πέρα μας είπαν κάποια λόγια για την ιστορία του ΡΟΥΠΕΛ. Μετά επισκεφτήκαμε μία στοά και περιηγηθήκαμε σε αυτήν. Έπειτα ξεκουραστήκαμε λίγο και φύγαμε για την ΔΕΣΦΑ.

Η ΔΕΣΦΑ είναι ο διαχειριστής εθνικού συστήματος του φυσικού αερίου. Εκεί πέρα ο προϊστάμενος μας είπε κάποια πράγματα για το φυσικό αέριο και μετά μας ξενάγησαν εξωτερικά στις εγκαταστάσεις. Μετά ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε στο σχολείο .

Ήταν μία ευχάριστη εκδρομή που θα ήθελα να την ξανακάνουμε!!!
ΓΕΩΡΓΙΑ Κ.

Εντυπωσιακό

Όσες φορές και να πάω στο Ρούπελ πάντα με εντυπωσιάζει ο τρόπος που κατασκευάστηκε, ότι η κατασκευή αυτή έγινε μυστικά χωρίς να το ξέρουν ούτε αυτοί που δούλευαν εκεί. Επίσης τα όπλα και τα πολυβόλα που ήταν πολύ καλά κρυμμένα και ότι εκεί μέσα υπήρχε νοσοκομείο, μαγειρείο και σύστημα εξαερισμού.

Δημήτρης Ε.

Ρολόι

Europe, Athen

Μάιος 2024
ΚΔΤΤΠΠΣ

10o-24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΕΡΡΩΝ
Βενιζέλου 92, Σέρρες
Φαξ: 2321099523
email: mail@10dim-serron.ser.sch.gr
Copyright © 2024 10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ  Rights Reserved.